Szájhigiénia
A szájhigiénia az egészséges fogak alapvető feltétele. Ez a szájüreg betegségei megelőzésének legolcsóbb és leghatékonyabb módja. Megelőző szerepet játszik a fogszuvasodással, betegségekkel szemben, melyeket baktériumok, a fogak korai öregedése (paradontózis) és az ínygyulladás (gingivitis) okoznak.
A dentális higiénia fontossága
A szájhigiénia folyamatának legfontosabb lépése a fogtisztítás helyes módszerének elsajátítása. A helytelen módszer vagy rossz fogkefe választása fogbetegségeket vagy a fognyak szabaddá válását, ill. az íny érzékenységét okozhatja. Ezen betegségek alapvető okozója a mikrobiális lepedék = fogplakk, melynek eltávolítása nélkülözhetetlen a betegségek megelőzése érdekében.
A szájhigiéniát fogászati szakember biztosíthatja. Általában az alábbi kezelésekből áll:
- a fogsor állapotának elemzése,
- helyes fogmosás gyakorlása,
- lepedék és fogkő eltávolítása,
- ultrahangos fogtisztítás,
- lágyszövet gyógyítása
- gyermekeknél ún. barázdazárás (az őrlőfogak barázdáit egy speciális anyaggal töltik ki, mivel itt keletkezik fogszuvasodás leggyakrabban),
- tanácsadás
A sztomatológusok a fogak félévente történő professzionális tisztítását ajánlják.
A rendszeres szájhigiénia számos szempontból előnyös:
- szebb, fehérebb mosoly,
- csökkenti a fogszuvasodás kialakulásának kockázatát
- megelőzi a szuvasodást, lepedék képződését és a fogsor idő előtti öregedését
A szájhigiénia fenntartása már a gyermekkortól kezdve rendkívül fontos. A gyermek számára az első sztomatológiai kezelés pozitív élmény kell legyen, ezért érdemes még a fájdalom feltűnése előtt elkezdeni a szájhigiéniát és meglátogatni a fogorvosi rendelőt.
Dentális higiénia a tökéletesen egészséges fogsorért
A dentális higiénia fontos része a tanácsadás is. A szájhigiénikus megmutatja önnek a helyes fogmosás technikáját, mivel napi egyetlen helyesen végzett fogmosás többet ér, mint több helytelenül véghezvitt. Tanácsol majd egy megfelelő fogkefét, a legmegfelelőbbek a kis fejű, puha egyforma hosszúságú szálakkal ellátott fogkefék. Ideális választás lehet a lézeres metszéssel kialakított sörték. A kemény fogkefe a fogzománc kopását okozhatja. A helyes fogtisztításhoz hozzá tartozik a fogköztisztító kefe és a fogselyem.
A legfontosabb az esti fogmosás. Az éjszaka során a nyál pH értéke nem éri el a szájüreg megbetegedését okozó szintet.
A fogsor szájhigiénikus által végzett kezelése általában fájdalommentes. Amennyiben a beteg akkut problémával küzd, a kezelés érzékenységet okozhat.
A szájhigiénikus látogatását a Crest fogfehérítő matricákkal végzett fehérítőkúra megkezdése előtt is javasoljuk. Ez ugyanis lehetővé teheti a matrica fehérítő zseléjének jobb behatolását a fogakba a fogzománcon keresztül, minek köszönhetően a fehérítő hatás is jobb és egyenletesebb lesz.
Még nem született hozzászólás.