Hogyan működik a fogfehérítés
A fogfehérítés kétfélekeppen működhet – a fogzománc külső felületén található foltokra kifejtett hatással, vagy annak felülete alatt, megelőzvén az új foltok kialakulását. Fehérítőhatás afoltok eltávolításával, kifehérítésével és az új foltok kialakulásának megakadályozásával érhető el.
A fogzománc felületén található foltok eltávolításay
A felületi fehérítés abrázión, vagy vegyi alapú folteltávolításon alapulhat. Ezek a módszerek fellazítják és megbízhatóan eltávolítják a fogzománc felületén található foltokat, biztosítva annak fehérségét. Számos fogfehérítő készítmény ezen az elven alapul. Mint például:
- Fehérítő hatású fogkrémek – szilícium-dioxid molekulákat tartalmaznak, amelyek csiszolják a fogzománc felszínét,
- A fehérítő fogkrémek és folyadékok nátrium-hexametafoszfátotis tartalmazhatnak, amely segít megelőzni az új foltok kialakulását,
- A fogkefék szálai mechanikus úton távolítják el a foltokat
A fogzománc felülete alatt található foltok tisztítása
A fogzománc felülete alatt található, nehezen eltávolítható foltok esetében az ideális megoldást jelent a fehérítő készítmény használata. Ez az eljárás a folt molekuláinak kémiai oxidációján alapszik. A fehérítés ereje és hatása a hidrogén-peroxid mennyiségétől függ – amely a fogfehérítéskor a fogorvosi rendelőkben használt és otthona kényelmében egyaránthozzáférhető anyag, amelyet például a Crest 3D White fogfehérítő matrica is tartalmaz.
A fogak árnyalata
Színérzékelésünk szubjektív. Mindenki máshogy értékelheti a fog színét. Két orvos is különbözően vélekedhet ugyanarról a fogról. A szín meghatározása nagyban függ a helységben fennálló fényviszonyoktól, valamint a fog és a fény kölcsönhatásától.
Tudósok megkísérelték objektív módon meghatározni a fogak színét, ami segítene az új fehérítő technológiák fejlődésében, de egy bonyolult feladattal állnak szemben. Leggyakrabban színskálákat használnak erre a célra (Vita ShadeGuide), amelyek alapján megállapítható a fog konkrét színe. Az eredménytazonban nagyban befolyásolják a szemlélő tapasztalatai, egészségügyi alkalmassága, valamint a külső fényviszonyok.
A színmeghatározás pontosabb módszerét a Nemzetközi Megvilágítási Bizottság (CommisionInternational de l´Eclairage) fedezte fel, amely a három alapszín, a kék (L), a piros (a) és a zöld (b) érzékelésén alapul és a CIE Lab megnevezés alatt ismert. Ennek a módszernek köszönhetően egységekben fejezhető ki a szín, ami lehetővé teszi annak klinikai és szubjektív meghatározását.
Ez a felfedezés hozzájárult a fehérítő rendszerek hatékonyságának növeléséhez, lehetővé téve a normál fényviszonyok mellett, az elülső fogakról készített, magas felbontású fényképek számadatokra történő átalakítását. A fehérítő hatást a b (elsárgulás) és a c (vörös) csökkentésével, valamint az L (fényesség) növelésével érünk el.
Még nem született hozzászólás.